Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 5.4.2. Zdrowie na rynku pracy RPO WP 2014-2020
Zakończony 27.03.2017
Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego 2014-2020 – Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 5.4.2. Zdrowie na rynku pracy w ramach konkursu zamkniętego nr RPPM.05.04.02-IZ.00-22-001/17 (wsparcie programów profilaktycznych /wczesnego wykrywania chorób nowotworowych).
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków zawarto w regulaminie konkursu dostępnym poniżej.
Informacja o liczbie złożonych wniosków w ramach konkursu 5.4.2
Lista wniosków zakwalifikowanych do oceny merytorycznej
Komunikat o odstąpieniu od oceny strategicznej II stopnia
Cząstkowa lista projektów wybranych do dofinansowania
Lista wniosków zakwalifikowanych do oceny strategicznej II stopnia
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
ul. Augustyńskiego 2 , 80-819 Gdańsk ( sekretariat – pokój nr 33)Formularz wniosku należy w pierwszej kolejności wypełnić i wysłać w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych dostępnym na stronie www.gwa.pomorskie.eu
Następnie należy złożyć do Instytucji Zarządzającej RPO WP 2014-2020 wniosek, na który składa się podpisany formularz wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami:
- dwa jednobrzmiące egzemplarze wniosku w wersji papierowej osobiście w godzinach pracy urzędu (poniedziałek- piątek: 7.45-15.45) lub przesyłać na adres urzędu wskazany powyżej
lub
- w wersji elektronicznej za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP na adres: /x7tx0no864/SkrytkaESP
Do konkursu, jako wnioskodawcy, mogą przystąpić w szczególności:
- publiczne i prywatne podmioty świadczące usługi zdrowotne i ich organy założycielskie,
- jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,
- związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe,
- organizacje przedsiębiorców,
- przedsiębiorcy,
- instytucje edukacyjne,
- szkoły wyższe,
- podmioty ekonomii społecznej/przedsiębiorstwa społeczne.
Przy czym wnioskodawcą lub partnerem w projekcie musi być podmiot leczniczy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (na podstawie zawartej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z płatnikiem[1]) oraz w przypadku realizacji w projekcie działań w zakresie profilaktyki raka piersi lub raka szyjki macicy musi posiadać kontrakt z płatnikiem w niniejszym zakresie.
[1] Przez płatnika należy rozumieć Narodowy Fundusz Zdrowia albo inny podmiot finansujący udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
W konkursie mogą być realizowane wyłącznie projekty ukierunkowane na rozwój programów profilaktycznych wczesnego wykrywania następujących chorób nowotworowych:
- rak piersi;
- rak szyjki macicy;
- rak jelita grubego.
W ramach konkursu wniosek o dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie programu profilaktycznego wczesnego wykrywania w zakresie jednego nowotworu tj. raka piersi albo raka szyjki macicy albo raka jelita grubego.
Poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 95% (środki EFS 85%, krajowy wkład publiczny 10%).
Wymagany wkład własny beneficjenta do projektu wynosi 5% wydatków kwalifikowalnych projektu.Kwota alokacji środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w odpowiedzi na konkurs wynosi:
13 395 728,16 PLN[1]
11 985 651,51 PLN środki EFS
1 410 076,65 PLN krajowy wkład publiczny[1] Kwota przeliczona wg kursu 1 EUR 4,4299 PLN.
Regulamin konkursu z dnia 22.06.2017
Załączniki do regulaminu konkursu z dnia 22.06.2017
Rejestr zmian z dnia 22.06.2017
Wersje archiwalne:
Regulamin konkursu z dnia 09.03.2017
Załączniki do regulaminu konkursu z dnia 09.03.2017
Rejestr zmian z dnia 09.03.2017
Procedura odwoławcza prowadzona będzie na podstawie zapisów rozdziału 15 Procedura odwoławcza ustawy wdrożeniowej. Prawo do wniesienia środka zaskarżenia w ramach procedury odwoławczej przysługuje na każdym etapie oceny wniosku o dofinansowanie projektu wybieranego w trybie konkursowym.
Środkiem zaskarżenia przysługującym wnioskodawcy jest pisemny protest.
Szczegółowe Informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w podrozdziale 4.3 regulaminu konkursu.Wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu udziela Instytucja Ogłaszająca Konkurs w odpowiedzi na zapytania kierowane na adres poczty elektronicznej: op5.rpo@pomorskie.eu lub telefonicznie: 58 326 81 90 lub za pomocą faksu: 58 326 81 93.
Wyjaśnienia o charakterze ogólnym publikowane są na stronie internetowej RPO WP 2014-2020 www.rpo.pomorskie.eu w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków".
W przypadku znaczącej liczby pytań mogących negatywnie wpływać na realizację podstawowych zadań, IOK zastrzega sobie prawo do publikowania odpowiedzi na kluczowe lub powtarzające się najczęściej pytania. Odpowiedzi udzielane na pytania związane z procedurą wyboru projektów są wiążące do momentu zmiany odpowiedzi. Jeżeli zmiana odpowiedzi nie wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, wnioskodawcy którzy zastosowali się do danej odpowiedzi i złożyli wniosek o dofinansowanie w oparciu o wskazówki w niej zawarte, nie ponoszą negatywnych konsekwencji związanych ze zmianą odpowiedzi.
IOK zastrzega, iż pytania i odpowiedzi umieszczane na stronie www.rpo.pomorskie.eu są dedykowane konkretnemu konkursowi.
DOKUMENTY (Regulaminy, Zasady, Wytyczne, tryb wyboru)
1. W celu uniknięcia rozproszenia działań oraz zapewnienia spójności, kompleksowości i efektywności projektów, do dofinansowania w ramach każdej ze wskazanych alokacji dla wymienionych programów profilaktyki nowotworowej wybrany zostanie jeden wniosek o dofinansowanie projektu. Jednocześnie działania projektowe muszą być realizowane na terenie każdego powiatu województwa pomorskiego (ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „białych plam", o których mowa w kryterium C.4 – Lokalizacja, w zał. nr 1 w regulaminie konkursu) w zakresie nowotworu, którego projekt dotyczy.
Czy w związku z powyższym zapisem w regulaminie dofinansowanie uzyskają tylko 3 wnioski (po jednym dla każdej alkokacji)?
Odp. z dnia 09.03.2017 r.
Tak. W ramach niniejszego konkursu Instytucja Zarządzająca RPO WP 2014-2020 podpisze 3 umowy o dofinansowanie na realizację 3 projektów – po jednym w ramach każdej ze wskazanych w sekcji 1.4 regulaminu konkursu alokacji.
WNIOSKODAWCA
1. Jakie podmioty mogą przystąpić do realizacji projektu? (o jaki program płatnika chodzi?)
Odp. z dnia 09.03.2017 r.
Zapisy Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 z wnioskiem o dofinansowanie w niniejszym konkursie wystąpić mogą następujące kategorie podmiotów:
1) publiczne i prywatne podmioty świadczące usługi zdrowotne i ich organy założycielskie,
2) jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,
3) związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
4) organizacje pozarządowe, 5) organizacje przedsiębiorców,
6) przedsiębiorcy,
7) instytucje edukacyjne,
8) szkoły wyższe,
9) podmioty ekonomii społecznej/przedsiębiorstwa społeczne.
Zapisy Regulaminu konkursu (sekcja 1.8) wymagają ponadto, by „wnioskodawcą lub partnerem w projekcie musi być podmiot leczniczy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (na podstawie zawartej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z płatnikiem[1]) oraz w przypadku realizacji w projekcie działań w zakresie profilaktyki raka piersi lub raka szyjki macicy musi posiadać kontrakt z płatnikiem w niniejszym zakresie".
Przez płatnika rozumieć należy – w zależności od podmiotu, z którym zawierana jest umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – Narodowy Fundusz Zdrowia lub Ministra Zdrowia. [1] Przez płatnika należy rozumieć Narodowy Fundusz Zdrowia albo inny podmiot finansujący udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
TYPY OPERACJI
1. Zwracam się prośbą o udzielenie informacji w ramach profilaktyki nowotworowej, a mianowicie czy profilaktyka jelita grubego obligatoryjnie ma mieć zasięg na terenie całego województwa pomorskiego czy może być realizowana jedynie w wszystkich „białych plamach"?
Odp. z dnia 16.03.2017 r
Kryterium strategiczne specyficznego ukierunkowania projektu: „Lokalizacja", polegające na ocenie czy projekt przewiduje udzielanie świadczeń zdrowotnych na terenach wskazanych jako tzw. „białe plamy" (na podstawie przedstawionego w regulaminie konkursu wykazu takich obszarów w województwie pomorskim) w zakresie działań profilaktycznych dot. raka piersi lub raka szyjki macicy lub raka jelita grubego (w zależności od programu profilaktycznego, którego dotyczy projekt) zostało przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WP 2014-2020 w oparciu o rekomendacje Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia z dnia 29 kwietnia 2016 r. Jednocześnie na etapie prac nad regulaminem konkursu w ramach Poddziałania 5.4.2. RPO WP 2014-2020 Instytucja Zarządzająca zaplanowała, iż w celu uniknięcia rozproszenia działań oraz zapewnienia spójności, kompleksowości i efektywności projektów, do dofinansowania w ramach każdego z programów profilaktyki nowotworowej, wybrany zostanie jeden wniosek o dofinansowanie projektu, zakładający realizację działań na obszarze całego województwa. W związku z powyższym w regulaminie konkursu określono wymóg, iż działania projektowe muszą być realizowane na terenie każdego powiatu województwa pomorskiego (ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „białych plam", o których mowa w kryterium C.4 – Lokalizacja, w zał. nr 1 w regulaminie konkursu) w zakresie nowotworu, którego projekt dotyczy.
Tym samym każdy wnioskodawca, który zaplanuje realizację projektu, zgodnie w ww. wymogiem, określonym w regulaminie konkursu, tj. uwzględni we wniosku o dofinansowanie realizację projektu na obszarze całego województwa pomorskiego (co oznacza realizację działań projektowych w każdym powiecie), otrzyma maksymalną liczbę punktów w ramach kryterium strategicznego specyficznego ukierunkowania projektu: „Lokalizacja", pod warunkiem koncentracji wsparcia w ramach projektu na wszystkich obszarach wskazanych jako „białe plamy" (zgodnie z informacją zawartą w sekcji I wniosku o dofinansowanie).
KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW
1. W załączniku nr 3 do regulaminu Standardy realizacji wsparcia zostały wskazane dla każdej alokacji działania, które mogą być realizowane w projekcie. Usługi zdrowotne zostały wskazane tylko w przypadku alokacji dotyczącej raka jelita grubego. Czy to oznacza, że dla pozostałych dwóch alokacji koszty usług zdrowotnych (np. badania profilaktyczne) nie są kwalifikowane do dofinansowania? Limit kwotowy w przypadku usług zdrowotnych został podany tylko dla badania kolonoskopowego. Czy to oznacza, że dla pozostałych badań dotyczących raka jelita grubego nie ma limitu cenowego?
Odp. z dnia 09.03.2017 r
W ramach projektów ukierunkowanych na rozwój programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i szyki macicy usługi zdrowotne nie są kosztem kwalifikowalnym.
W ramach projektów ukierunkowanych na rozwój programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka jelita grubego, jako usługa zdrowotna kwalifikowalne jest wyłącznie badanie kolonoskopowe (do wysokości określonej w załączniku nr 5 do regulaminu konkursu „Taryfikator towarów i usług )oraz koszt znieczulenia.
2. Co z pacjentami, wśród których wykryjemy na przykład polipy w trakcie badania? Mamy je usuwać w trakcie kolonoskopii, czy nie? To zupełnie inny koszt procedury… jedna jest 4 razy droższa
Odp. z dnia 09.03.2017 r
Rodzaj badań, które mogą być finansowane w ramach projektu dot. profilaktyki raka jelita grubego determinuje kwota, która została określona w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze zdrowia na lata 2014-2020 , tj. badanie kolonoskopowe w maksymalnej kwocie do 420 zł brutto i koszt znieczulenia (stawka powszechnie obowiązująca).