Pierwsze robocze konsultacje dotyczące wyboru obszarów do kompleksowej rewitalizacji
W dniu 31 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyły się pierwsze robocze konsultacje dotyczące wyboru obszarów do objęcia interwencją w zakresie kompleksowej rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu wziął udział powołany przez Zarząd Województwa Pomorskiego Zespół ds. rewitalizacji.
W spotkaniu z przedstawicielami miasta Malborka uczestniczyli: Pan Marek Charzewski – Burmistrz Miasta, jak również pracownicy Urzędu oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Zrealizowane przez miasto prace w zakresie wyznaczenia obszaru do objęcia wsparciem w ramach kompleksowej rewitalizacji przybliżyła Pani Ewelina Tałałaj z Urzędu Miasta Malborka.
Na podstawie wielokryterialnej analizy podjętej dla całego miasta wskazane zostały obszary o relatywnie najgorszej sytuacji, które kwalifikują się do objęcia rewitalizacją w kształcie przewidzianym w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jednocześnie wskazane zostały obszary, w których tylko w pewnym zakresie ujawniły się sytuacje problemowe, które nie wymagają jednak tak kompleksowej i wielowymiarowej interwencji, lecz pewnych działań sektorowych, często już podejmowanych przez samorząd miasta Malborka.
Wybór obszaru do objęcia wsparciem w zakresie rewitalizacji stanowi najważniejszy etap dla powodzenia realizacji projektu. To właśnie z tego względu Zarząd Województwa Pomorskiego już w lipcu ubiegłego roku rozpoczął dyskusję dotyczącą przygotowań do ukierunkowania interwencji w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
– mówi Magdalena Kaniewska z Departamentu Programów Regionalnych.
W kolejnym spotkaniu z Zespołem ds. rewitalizacji udział wzięli przedstawiciele Miasta i Gminy Kartuzy – Burmistrz Mieczysław Gołuński, pracownicy Urzędu oraz przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ramach prezentacji zwrócono uwagę na znaczenie procesu rewitalizacji dla polityki miasta, w tym na powiązania zrealizowanych prac ze Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Kartuzy.
- 9i Aktywna integracja, zwłaszcza w celu poprawy zatrudnienia (OP 6 Integracja)
- 9iv Ułatwianie dostępu do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług świadczonych w interesie ogólnym (OP 6 Integracja)
- 9b Wspieranie rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej (OP 8 Konwersja)