Ministerstwo Środowiska w październiku 2015 wydało „Poradnik przygotowania inwestycji z uwzględnieniem zmian klimatu, ich łagodzenia i przystosowania do tych zmian oraz odporności na klęski żywiołowe”, który wskazuje na rekomendowane przez Komisję Europejską, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Środowiska podejście dotyczące sposobu uwzględniania zagadnień dotyczących klimatu w procesie przygotowania projektów inwestycyjnych wdrażanych  w ramach funduszy UE w latach 2014-2020, w tym w zakresie OOŚ, SOOŚ oraz dokumentacji aplikacyjnej dla tych projektów.

Zgodnie z Poradnikiem składając wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia (projektu) po dniu 10 września 2015r., należy uwzględnić w karcie informacyjnej przedsięwzięcia/raporcie ooś analizę ryzyka klimatycznego. Analiza to powinna zawierać informacje zarówno jak przedsięwzięcie wpływa na klimat i jego zmiany oraz w jakim stopniu warunki klimatyczne mogą wpływać na przedsięwzięcie. Zaleca się, aby zagadnienia te zostały uwzględnione w wariantowaniu dokonywanym na następujących etapach przygotowania projektu:

• opracowanie koncepcji,

• wybór technologii,

• studium wykonalności,

• ocena oddziaływania na środowisko,

• opracowanie projektów budowlanych.

Analiza wariantów nie powinna jednak ograniczać się jedynie do zmian klimatu.

W związku z powyższym w dokumentacji (w tym dokumentacji ooś) załączonej do wniosku o dofinansowanie projektów w ramach RPO WP 2014-2020, dla których wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach został złożony po 10 września 2015r., powinno zostać uwzględnione ryzyko klimatyczne w wyżej opisany sposób. W przypadku projektów przygotowanych tzn., dla których postępowanie ooś wszczęto przed 10 września 2015 r., należy dokonać analizy danego zagadnienia „ex-post”. Opis zawierający wiarygodne uzasadnienie może znaleźć się np. w studium wykonalności lub innych właściwych dla projektu dokumentach przedstawianych wraz z formularzem wniosku o dofinansowanie.

Warto również zauważyć, że znowelizowana w kwietniu 2014r. dyrektywa w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (dyrektywa OOŚ) wprowadza regulacje, których celem jest odpowiedź na wyzwania dotyczące przystosowania się do zmian klimatu, a także m.in. zawiera przepisy dotyczące przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej, które są ściśle powiązane z zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatu zarówno w wymiarze przystosowania się do tych zmian jak i ich łagodzenia.

W związku z powyższym, transponująca przepisy znowelizowanej Dyrektywy OOŚ, zmiana ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko nakłada na inwestorów m.in. obowiązek uwzględnienia powyższych zagadnień w załącznikach do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Co ważne, już teraz na wniosek inwestora możliwe jest stosowanie przepisów dotyczących zagadnień związanych z klimatem, przed wskazanym w przepisach przejściowych dniem wejścia ich w życie (1 stycznia 2017r.).

W celu uzyskaniu szerszych informacji odsyłamy do pełnej treści Poradnika na:

http://klimada.mos.gov.pl/blog/2015/10/30/poradnik_przygotowania_inwestycj/