Celem projektu „Wspólny Plan” było wzmocnienie procesu prowadzenia przez gminy konsultacji społecznych. Koncentrował się on na konsultacjach w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego i dotyczył projektów dokumentów planistycznych takich jak plan miejscowy i studium.

W ramach działań eksperci ds. konsultacji, samorządu, planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju udzielali wsparcia gminom z całej Polski, wybranym w otwartym naborze. Gminy zgłaszały się do projektu z wybranymi przez siebie dokumentami planistycznymi. Wsparcie polegało na szkoleniach z zakresu konsultacji i planowania przestrzennego, wspólnym przygotowaniu Indywidualnego Planu Konsultacji (IPK), grancie udzielonym gminie na zaplanowane działania oraz mentoringu.

Działania i narzędzia jakie gminy wskazały do stosowania w przyszłości w dużej mierze zawierały element relacji z mieszkańcami. Warto rozwijać dialog oraz wdrażać techniki konsultacyjne, które zmniejszą wzajemny dystans urzędników i mieszkańców, zbudują zaufanie i poczucie wpływu lokalnych społeczności na sprawy ważne dla ich przyszłości.

Według Autorek raportu – Iwony Ciećwierz i Dominiki Jędrzejczak z Fundacji WiseEuropa rozstrzygnięcia, które zapadają w toku tworzenia dokumentów planistycznych, mają długofalowe konsekwencje wpływające na przyszłość gmin oraz na jakość życia ich mieszkańców. Konsultacjom dokumentów planistycznych towarzyszy wiele wyzwań. Zarządzanie przestrzenią wymaga świadomych i racjonalnych decyzji przy odpowiednim wyważeniu interesów różnych podmiotów.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014‒2020, którego operatorem było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Realizatorami projektu, odpowiedzialnymi za przekazanie gminom grantów oraz udzielenie im wsparcia w przeprowadzeniu konsultacji, były dwie organizacje: Fundacja WiseEuropa (lider projektu) oraz Fundacja Stabilo (partner).

Link do publikacji

Źródła informacji: