Ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania trafi do 12 pomorskich gmin. To wsparcie na edukację przedszkolną

Dla najmłodszych nowe miejsca w przedszkolach, dodatkowe zajęcia edukacyjne czy nowe zabawki. A dla wychowawców kursy, szkolenia i warsztaty. To kolejne projekty związane z rozwojem edukacji przedszkolnej, które otrzymają unijne dofinansowanie. Ponad 18 mln zł trafi do kolejnych 12 gmin z całego województwa pomorskiego.

Wsparcie dla najmłodszych Pomorzan

Rozwój edukacji przedszkolnej to jeden z najważniejszych projektów, jakie wspiera samorząd województwa pomorskiego. Dzięki temu powstają nowe miejsca wychowania przedszkolnego, rozwijana jest oferta edukacyjna, a wychowawcy w przedszkolach, uczestnicząc w kursach i szkoleniach mają możliwość rozwoju zawodowego. Latem 2021 r. Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził listę projektów rozwoju edukacji przedszkolnej, które otrzymają dofinansowanie. Znajdują się na niej 42 projekty, dzięki którym powstanie łącznie ponad 1,6 tys. nowych miejsc w przedszkolach. Warto również dodać, że samorząd województwa od lat wspiera rozwój przedszkoli. W ramach konkursów z 2016 i 2018 r. zrealizowane zostały projekty o wartości ponad 174 mln zł.

Nowe miejsca przedszkolne

Każdy projekt będzie inny i dostosowany do lokalnej specyfiki. I tak, np. w gminie Chmielno przedszkolaki będą mogły uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich kompetencje społeczne i poznawcze. Z kolei w Gniewie dla najmłodszych przygotowana będzie oferta zajęć edukacyjnych z języka angielskiego czy robotyki. W Zblewie realizowane będą zajęcia dla dzieci o specjalnych potrzebach. W Przywidzu powstanie zupełnie nowy, bezpieczny plac zabaw wraz z wyposażeniem, a sala dydaktyczna, łazienka i szatnia zostanie wyremontowana. Łącznie, we wszystkich placówkach powstanie ok. 300 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Z projektów skorzystają także nauczyciele. Planowana jest dla nich szeroka oferta szkoleń, studiów, warsztatów czy kursów. Chodzi zarówno o kształcenie pedagogiczne, jak i konkretne kursy rozwijające wybrane przez nich kompetencje. Dzięki temu będą mogli oni zapewnić dzieciom jeszcze bardziej profesjonalną opiekę i pomoc.

12 projektów

Dzięki podpisanym umowom będą realizowane projekty w 12 pomorskich gminach. Są to gminy: Chmielno, Gniew, Kartuzy, Krokowa, Lipnica, Luzino, Łęczyce, Miłoradz, Przywidz, Zblewo, Żukowo oraz miasto i gmina Sztum. Łączna wartość podpisanych umów to ponad 20 mln zł. Aż ok. 18 mln zł. stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Z tych projektów skorzysta prawie 3 tys. dzieci i ponad 200 nauczycieli.