PAKIET MIEJSKI – książki o tematyce miejskiej, część I

Warto czytać, również książki o tematyce miejskiej, które pozwolą lepiej zrozumieć zagadnienia społeczne i urbanistyczne związane z miastami. Jeśli chcesz wiedzieć trochę więcej o przestrzeni, która Cię otacza, o tym jak żyje się w mieście i jak mieszkańcy wpływają na jego rozwój, jeśli interesuje Cię dlaczego w polskich miastach panuje chaos przestrzenny lub jak wyeliminować z miast korki nasza lista jest dla Ciebie.

Poniżej znajdziecie pierwszą część naszej subiektywnej listy lektur o miastach i miejskości nazwaną „Pakietem miejskim". Polecamy ją nie tylko aktywistom, urzędnikom samorządowym, ale też każdemu kto w sposób świadomy chce być mieszkańcem miasta.

 

L.p. Książka Autor Opis
1

Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich

Dwa budynki z ludźmi na balkonach

David Sim David Sim – szkocki architekt, daje nam gotową instrukcję jak budować przyjazne miasta o dużej gęstości zabudowy. Autor prowadzi nas przez europejskie miasta, które mogą być dla nas wzorem do naśladowania. To nie abstrakcyjne, akademickie dywagacje, ale działające rozwiązania, które autor przekazuje nam w postaci dziewięciu prostych zasad.
2

Jak studiować życie w przestrzeni publicznej

Okładka książki przedstawiająca parasol ogrodowy w mieście a pod nim krzesła i stół

Jan Gehl, Birgitte Svarre

Jak pogodzić rozbudowę miast, w których skupia się życie coraz większej liczby ludzi, z jednoczesnym zachowaniem przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla mieszkańców? To jedno z kluczowych pytań, jakie stawiają Jan Gehl i Birgitte Svarre i starają się znaleźć na nie odpowiedź popartą interdyscyplinarnymi badaniami.

Książka zwraca również uwagę na odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za otaczającą nas przestrzeń publiczną, i udostępnia narzędzia, aby ją lepiej planować i odpowiednio nią zarządzać. Ten przewodnik będzie nieocenionym źródłem inspiracji, rozwiązań i przykładów dla każdej osoby, która chciałaby ulepszać miasto.

3

Miasta dla ludzi

Okładka książki przedstawiająca grupę ludzi na świeżym powietrzu
 

Jan Gehl Jedno z najważniejszych źródeł wiedzy, do jakich odnoszą się współcześni projektanci, planiści i władze miejskie na całym świecie. Jan Gehl, duński architekt i urbanista, pisze o tym, jak sprawić, by wielkie miasta stały się przyjazne dla ludzi.
4

Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych

Okładka książki przedstawiająca czarne kwadraty na białym tle, na jdnym kwadracie stoi zielony człowiek

Jan Gehl To pozycja, po którą powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy chcą poznać mechanizmy powstawania wartościowych przestrzeni publicznych. Jak zaprojektować miasto, aby było miastem dla ludzi, a nie dla samochodów? W jaki sposób zachęcić mieszkańców do wychodzenia z domów i zacieśniania więzi sąsiedzkich? Co zrobić, aby przestrzeń publiczna była atrakcyjna dla jej użytkowników? Na te pytania, a także na wiele innych odpowiada w swej książce prof. Jan Gehl – wykładowca kilkunastu prestiżowych uczelni i laureat licznych nagród za wkład w planowanie miast.
5

Miasto Archipelag

Okładka książki przedstawiająca różne przestrzenie miast z budynkami i idącego człowieka
 

Filip Springer

To reporterska wyprawa po stolicach dawnych województw. Otrzymujemy relację z trzydziestu jeden ośrodków, które tworzą archipelag zarówno szans, jak i możliwości oraz rozczarowań i nadziei.

Z książki dowiemy się między innymi, z czego najbardziej są dumni ludzie z danego miasta oraz co im się nie podoba. Wreszcie możemy poznać Polskę od strony mniejszych miast, gdzie wszystko jest możliwe.

6

Wanna z kolumnadą: reportaże o polskiej przestrzeni

Okładka książki przedstawiająca kolorowe pasy

Filip Springer Reportaże o problemie polskiej przestrzeni, którego w ogóle nie widać, za to bardzo dobrze słychać. Do bólu oczu dołączył ból uszu.
7

Księga zachwytów

Okładka książki przedstawiająca graficzny granatowy kształt polski z zaznaczonymi białymi punktami

Filip Springer Autor zabiera nas w podróż po polskich miastach, aby ukazać dobre przykłady architektury. Można się niejednokrotnie zachwycić, a na pewno stwierdzić – nie jest aż tak źle.
8

Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta

Okładka ksiązki cała na zielono przedstawiająca małe drzewo a za nim metalowe ogrodzenie i budynki
 

Jan Mencwel Jan Mencwel z talentem reportażysty i zaangażowaniem aktywisty docieka, dlaczego kolejne drzewa znikają pod betonowymi placami oraz co – nie tylko można, ale trzeba – z tym zrobić. Betonoza to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie.
9

Miasto szczęśliwe. Jak zmieniać nasze życie, zmieniając nasze miasta

Zielona okładka książki przedstawiająca człowieka jadącego rowerem, ławkę i ludzi spacerujących po podwórku

Charles Montgomery Autor mierzy się z pytaniem o przyszłość miast, podchodząc do zagadnienia z perspektywy ludzkiego szczęścia. Zdaniem autora miasto może i powinno być miejscem, w którym mieszkańcy prowadzą szczęśliwe życie, a osiągnąć to można przez właściwe rozwiązania urbanistyczne i projektowanie miast.
10

Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi

Pomarańczowa okładka książki przedstawiająca przestrzeń ulic z drzewami, ludźmi, autobusem i ścieżką rowerową

Janette Sadik-Khan, Seth Solomonow Książka o tym, że opozycja w zmienianiu miasta na przyjaźniejsze nie tylko samochodom jest równie wysoka w Nowym Jorku co w Warszawie czy Łodzi. Autorka nie tylko pokazuje to, co zmieniła w Nowym Jorku, ale także w jaki sposób zostało to przeprowadzone.

 

Zachęcamy też do zapoznania się z publikacjami zamieszczonymi w regionalnym portalu o rewitalizacji. Pozycjami wartymi uwagi są m.in. opracowania Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia „Sztuka i przestrzeń publiczna", czy „Problematyczna, niewygodna, niejasna. Rola sztuki w przestrzeni publicznej", które są też dostępne w księgarni internetowej Łaźni.

Dodatkowo, polecamy publikacje z zakresu zieleni w mieście, błękitno-zielonej infrastruktury dostępne na stronie internetowej Fundacji Sendzimira.