Muzeum Diecezjalne w Pelplinie już otwarte! Zakończyła się ważna inwestycja

Mieszkańcy i turyści ponownie mogą zwiedzać Muzeum Diecezjalne w Pelplinie oraz zobaczyć słynną Biblię Gutenberga. Zakończyła się kompleksowa termomodernizacja, dzięki której znacząco zmniejszy się zużycie energii w gmachu muzealnym. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

 

fot. A.Olszak UMWP

 

W oficjalnym otwarciu, 28 czerwca 2022 r. wzięli udział biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

    – To ważna chwila dla diecezji pelplińskiej. Realizowana tutaj inwestycja to nie tylko jedna z wielu pozycji na liście unijnych projektów. To także świadectwo troski o wielkie dziedzictwo historyczne i kulturowe Pomorza. Cieszę się, że wspólnie o nie dbamy – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk.

 

Będzie oszczędnie i ekologicznie

Prace modernizacyjne prowadzone w Muzeum Diecezjalnym stanowiły część kompleksowego projektu związanego z poprawą efektywności energetycznej budynków wchodzących w skład zespołu pocysterskiego w Pelplinie.

W pierwszym jego etapie, oprócz siedziby muzeum, głębokiej termomodernizacji poddano m.in. bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, kościół Bożego Ciała oraz zaplecze organizacyjne Kociewskiego Centrum Kultury. Wprowadzono tam monitoring energii oraz wymieniono instalacje grzewcze, w tym przewidziano zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania budynków, a w jednym z nich zamontowano instalacje fotowoltaiczne.

Prowadzony jest drugi etap projektu obejmujący pelplińskie Wyższe Seminarium Duchowne oraz liceum Collegium Marianum. W tych budynkach ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i stropy, a okna i drzwi zewnętrzne wymienione na nowe. Przewidziano także zastosowanie pompy ciepła w nowej kotłowni, wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego oraz modernizację oświetlenia.

Całkowita wartość projektu wynosi 50,9 mln zł, z czego ponad 36,3 mln zł stanowi dotacja unijna pochodząca z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Autor: Marcin Szumny

 

Więcej na stronie pomorskie.eu