Mieczysław Struk: 15 lat w UE to najlepszy czas w historii Pomorza

 

Szanowni Państwo,

15 lat obecności Polski w UE to okres najbardziej dynamicznego rozwoju Pomorza w całej historii regionu. Od 2004 roku ponad dwukrotnie – do 44 mld zł w skali roku – wzrosła zagraniczna sprzedaż pomorskich towarów, a wartość kapitału zagranicznego zainwestowanego w naszym regionie zwiększyła się aż o 87%. Utworzono 250 tysięcy nowych miejsc pracy oraz rekordowo spadło bezrobocie – z ponad 21% w 2004 r. do poniżej 5% w 2018 r.

Pomorskie efektywnie skorzystało też z funduszy europejskich. Od 2004 roku pozyskaliśmy z Unii Europejskiej blisko 46 mld zł, dzięki którym zrealizowaliśmy ponad 34 tysiące projektów. Dziesiątki miliardów złotych zainwestowaliśmy m.in. w nowe drogi, linie kolejowe, pociągi, nowoczesne budynki szpitali i specjalistyczny sprzęt, rewitalizacje miast, szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i osób bezrobotnych oraz edukację. Ponadto, dzięki środkom unijnym skierowanym na rozwój obszarów wiejskich, w województwie pomorskim powstały świetlice wiejskie, boiska sportowe, place zabaw, wyremontowano drogi lokalne, zrewitalizowano centra wsi, utworzono lokalne targowiska, odnowione zostały zabytki ważne dla lokalnych społeczności.

Fundusze europejskie dały także możliwość realizacji w regionie kluczowych inwestycji takich jak: budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, rozbudowa Portu Lotniczego w Gdańsku, portów morskich w Gdańsku i Gdyni, realizacja pomorskiego odcinka trasy S7, utworzenie Europejskiego Centrum Solidarności, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni czy inkubatora STARTER w Gdańsku. Te unijne inwestycje otwierają nas na świat, ale też światu pokazują,
jak atrakcyjne i wspaniałe jest Pomorskie.

Z okazji 15 lat obecności województwa pomorskiego w Unii Europejskiej przygotowaliśmy folder: #RealneKorzyści Pomorzan – 15 lat Funduszy Europejskich w województwie pomorskim. Życzę Państwu przyjemnej lektury materiału oraz satysfakcji z tego, co nam się wspólnie udało.
A osiągnęliśmy bardzo wiele. Dzięki obecności w Unii zmieniliśmy Pomorskie, które dziś jest regionem nowoczesnym, postrzeganym jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy.

 

Marszałek Województwa Pomorskiego

 

Zobacz 5 różnych odsłon magazynu #RealneKorzyści Pomorzan:

Magazyn 1 – skierowany do mieszkańców: miasta Słupska oraz powiatów słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, człuchowskiego i chojnickiego

 

 

Magazyn 2 – skierowany do mieszkańców: miasta Gdyni oraz powiatów puckiego i wejherowskiego

 


Magazyn 3 – skierowany do mieszkańców: miast Gdańska i Sopotu oraz powiatu gdańskiego


 

Magazyn 4 – skierowany do mieszkańców: powiatów kartuskiego, kościerskiego i starogardzkiego
 

 

Magazyn 5 – skierowany do mieszkańców: powiatów tczewskiego, nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego