Jeszcze więcej ścieżek rowerowych w gminie Kościerzyna. To modne i ekologiczne

Nowa ścieżka rowerowa łącząca Kościerzynę ze Skorzewem została uroczyście otwarta we wtorek, 19 września 2023 r. Nowy 1,5-kilometrowy odcinek biegnie przez miasto. Inwestycja kosztowała 42 mln zł, z czego prawie 32 mln zł pochodziło z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

W wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

 

 

fot. Marcin Józefowicz 

 

Rowerem przez Kościerzynę


Mieszkańcy i fani rowerów spotkali się o godz. 14.45 przy ulicy Kartuskiej – na wysokości skrzyżowania z ulicą Jastaka. Chętni wspólnie przejechali do skrzyżowania ul. Kartuskiej i 1000-lecia, gdzie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Kościerzyny dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi.

 

– To ważne inwestycje i bardzo dobrze, że powstają kolejne ścieżki rowerowe. Może dzięki temu uda się przekonać mieszkańców Kościerzyny, żeby częściej korzystali z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, a dzięki temu unikną też korków – mówił marszałek Mieczysław Struk. I jak zaznaczył budowa ścieżki rowerowej wpisuje się w szerszy projekt.

 

Część większego projektu


Inwestycja to element dofinansowanego przez pomorski samorząd projektu Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w powiecie kościerskim. Projekt obejmował nie tylko budowę wspomnianego węzła, ale też zakup pięciu autobusów, budowę parkingu i tras rowerowych z Kościerzyny do miejscowości: Sarnowy, Skorzewo, Dobrogoszcz i Wielki Klincz. Łączna długość tras rowerowych to ponad 5 km.

W sierpniu 2023 r. Zarząd Województwa Pomorskiego wyraził zgodę na zwiększenie dofinansowania w projekcie o wysokości 28 mln zł o kwotę prawie 3,4 mln zł. Dzięki temu gmina Kościerzyna będzie mogła przedłużyć ścieżkę rowerową do Skorzewa, wybudować ją również na terenach należących do gminy.

 

źródło: pomorskie.eu