Fundusze na termomodernizację i efektywne zarządzanie energią. Efektem oszczędności i zadowolenie mieszkańców

Marszałek Mieczysław Struk podpisał z władzami Gminy Wejherowo, Powiatu Wejherowskiego oraz miasta Reda umowy o dofinansowanie ze środków unijnych projektów modernizacji energetycznej budynków komunalnych, urzędów, szkół podstawowych i przedszkoli, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz obiektu sportowego. Wartość projektów to prawie 15 mln zł.

 

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk podpisuje mowę o dofinansowanie projektu z burmistrzem Redy, Krzysztofem Krzemińskim

Fot. Michał Kaczmarek

Łącznie termomodernizacji poddanych zostanie 11 budynków. W Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 8,8 mln zł.

W Wejherowie projekt przewiduje się modernizacje energetyczne budynków z uwzględnieniem monitorowania i zarządzania energią wraz z możliwością wykorzystania instalacji OZE, wymiany źródeł ciepła oraz zastosowania pomiaru zużycia ciepła. Projekt obejmuje przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w 4 budynkach użyteczności publicznej: budynku Urzędu Gm. Wejherowo przy ul. Transportowej 1 w Wejherowie, budynku komunalnym w Gościcinie przy ul. Drzewiarza 24, Samorządowej Szkole Podstawowej im. mjr Henryka Sucharskiego w Gościcinie przy ul. Wejherowskiej 22 oraz Samorządowej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Orlu przy ul. Nadrzecznej 19. Wartość inwestycji to ponad 9,1 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie prawie 4,9 mln zł.

W powiecie wejherowskim kompleksową termomodernizacją zostaną objęte 2 budynki: Starostwa Powiatowego w Wejherowie (część użytkowana na Przedszkola i biura) przy ul. Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie oraz obiekt sportowy z krytą pływalnią przy Zespole Szkół nr 3 przy ul. Nanickiej 22 w Wejherowie. Projekt o wartości niemal 2,8 mln zł otrzymał dofinansowanie unijne w kwocie ponad 1,6 mln zł.

W Redzie projekt przewiduje termomodernizację 3 budynków użyteczności publicznej i 2 budynków komunalnych: przedszkoli: „Akademia Pana Kleksa" oraz „Przy Parku", budynków komunalnych przy ulicy Wodociągowej 68 i 70 oraz budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Wartość projektu to 3,1 mln zł, a dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 wyniesie 2,3 mln zł.

Termomodernizacja budynków to istotne i dobre zmiany dla mieszkańców i władz gmin. Dzieci i uczniowie będą korzystać z cieplejszych sal w przedszkolach i szkołach. Mieszkańcy budynków komunalnych – z odnowionej elewacji i cieplejszych mieszkań. Dzięki zmniejszeniu zużycia ciepła i energii potrzebnych do obsługi budynków, oszczędzą również pieniądze w budżetach domowych. Dla gmin modernizacja energetyczna to przede wszystkim mniejsze rachunki za ogrzewanie i zużycie energii budynków, których gmina jest właścicielem. To więcej pieniędzy w budżecie do wykorzystania na nowe, ważne dla władz gminy i jej mieszkańców inwestycje.

Dzięki modernizacji energetycznej 9 budynków użyteczności publicznej i 2 wielorodzinnych budynków komunalnych zużycie energii w regionie zmniejszy się o ponad 4,8 mln kWh na rok, a 7 gospodarstwom domowym polepszy się jakość mieszkania. Inwestycje ograniczą emisji gazów cieplarnianych o prawie 1,4 tys. ton równoważnika CO2 na rok.

Do końca grudnia 2018 roku, zostaną ukończone projekty Gminy Wejherowo oraz miasta Reda. Oddanie inwestycji Powiatu Wejherowskiego starostwo planuje do listopada 2022 roku.