Czasopisma dla miast – co czytać?

Po książkach, przyszedł czas na czasopisma, w których problemy współczesnych miast są szeroko podejmowane. Jeśli zastanawiasz się nad tym jak podnieść jakość życia w mieście, chciałbyś pogłębić swoją wiedzę z zakresu tematyki miejskiej i zapoznać się z najnowszymi trendami z zakresu: architektury miejskiej, zieleni, zagospodarowania przestrzeni publicznych, to zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną listą.

Poniżej nasza subiektywna lista 6 czasopism o tematyce miejskiej. Kolejność tytułów jest losowa. Zachęcamy do podnoszenia swojej wiedzy i poznawania nowych rozwiązań możliwych do zastosowania w przestrzeniach miejskich.

L.p. Czasopismo Redakcja Opis
1

Zieleń Miejska

Okładka Czasopisma przedstawiająca zieleń w mieście i metalowe spotki
 

Red. Judyta Więcławska Miesięcznik branżowy, jedyny magazyn w całości poświęcony tematowi kształtowania i zarządzania terenami zieleni miejskiej. Współtworzą je praktycy, naukowcy oraz osoby pasjonujące się architekturą krajobrazu, mające realny wpływ na podnoszenie jakości życia w mieście. Odbiorca znajdzie tutaj praktyczne i techniczne wskazówki służące aranżacji przestrzeni miejskiej, a także porady prawne, odpowiadające na aktualne potrzeby zarządców zieleni. Redakcja podąża za światowymi trendami, stanowiąc dla Czytelników źródło wielu inspiracji.
2

Magazyn Miasta

okładka czasopisma przedstawiająca złotą literą M na białym tle

Red. Marta Żakowska Zainteresowani stanem aktualnej dyskusji o kwestii miejskiej, o miejskich innowacjach, pomysłach na dobre życie i wysokiej jakości przestrzeń publiczną powinni regularnie sięgać do Magazynu Miasta redagowanego przez Martę Żakowską. To więcej niż czasopismo – za magazynem stoi grono ludzi od lat zaangażowanych w sprawy miejskie.
3

Rzut

okładka czasopisma przedstawiająca marysowane ołwkiem miasto

Red. Karolina Matysiak Kwartalnik architektoniczny tworzony jest przez młode pokolenie architektów i urbanistów, działa od 2013 roku. W ciągu ostatnich lat stał się platformą dialogu, pozwalającą środowiskom zainteresowanym przestrzenią lepiej zrozumieć zarówno techniczne jak i społeczno-kulturowe zagadnienia związane z architekturą.
4

Autoportret

okładka czasopisma przedstawiająca budynek na niebieskim tle

Red. Dorota Leśniak-Rychlak Choć podtytuł sugeruje, że jest pismem o dobrej przestrzeni, to przestrzeń ta jest wielowymiarowa i rozumiana na różnych poziomach. Obejmuje rozważania dotyczące zarówno przestrzeni publicznej, jak również zagadnienia dotyczące mieszkalnictwa i mieszkalnictwa społecznego.
5

Architektura & Biznes

okładka czasopisma przedstawiająca napis RE-USE

Red. Małgorzata Tomczak

To magazyn poświęcony architekturze wydawany nieprzerwanie od 1992 roku. Porusza tematy związane z architekturą i urbanistyką, ale także projektowaniem wnętrz, wzornictwem przemysłowym, sztuką i fotografią.
W magazynie znajdują się nie tylko prezentacje aktualnych projektów i realizacji, ale także publikacje dotyczące prospołecznych i ekologicznych rozwiązań w duchu zrównoważonego rozwoju i koncepcji miasta dla ludzi.

6

Architektura-murator

okładka czasopisma przedstawiająca panoramę miasta

Red. Ewa P. Porębska Czasopismo, które od 1994 roku nieustannie towarzyszy wszystkim ważniejszym wydarzeniom architektonicznym w kraju i na świecie, specjalizując się w architekturze realizowanej w Polsce. Celem pisma jest przekazywanie zawodowej wiedzy o architekturze, promowanie najlepszych polskich osiągnięć w tej dziedzinie, popularyzowanie tematyki architektonicznej na forum społecznym, pobudzanie dyskusji na temat architektury.