3 grudnia br. w Urzędzie Gminy Słupsk marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisał z wójtem Gminy Słupsk – Barbarą Dykier umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu dotyczącego przygotowania terenów inwestycyjnych na obszarze Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Płaszewku, w gminie Słupsk. W wydarzeniu wziął udział także wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

 


Fot. UMWP

 

Całkowita wartość projektu „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Słupsk – Płaszewko (Etap II i część Etapu III)” to 11,9 mln zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to 6,1 mln zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych położonych na terenie Gminy Słupsk, w miejscowości Płaszewko, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Słupska. W wyniku realizacji inwestycji przygotowanych zostanie 15,3 ha terenów inwestycyjnych. Zakłada się, że w ramach realizacji projektu na przygotowanym terenie swoje inwestycje zlokalizuje co najmniej 10 przedsiębiorców z sektora MŚP.

W ramach inwestycji planowane jest wykonanie: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci kanalizacji sanitarnej, oświetlenia i kanalizacji kablowej oraz sieci dróg wewnętrznych.

Teren inwestycyjny Płaszewko jest dawnym, nieużywanym poligonem wojskowym, obecnie jest to ok. 24 ha atrakcyjnych gruntów, doskonałych pod inwestycje. Obszar dedykowany jest inwestycjom o charakterze usługowym, składom i magazynom. To także bardzo dobre miejsce pod centra logistyczne. Cały obszar inwestycyjny Płaszewko znajduje się pod patronatem Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt gminy Słupsk jest finansowany w ramach Działania 2.5 „Inwestorzy zewnętrzni” RPO WP 2014-2020. W ramach tego działania wspierane są projekty realizujące przedsięwzięcie strategiczne zidentyfikowane w Regionalnym Programie Strategicznym w zakresie rozwoju gospodarczego pt. „Invest in Pomerania”. Wsparcie unijne udzielane jest m.in. na przygotowanie, w tym uzbrojenie, wyselekcjonowanych terenów inwestycyjnych oraz tworzenie stref przemysłowych. Ich powstanie przysłuży się bezpośrednio (poprzez inwestycje samych przedsiębiorstw) lub pośrednio (poprzez nawiązanie lub wzmocnienie sieci ich powiązań kooperacyjnych) poprawie pozycji konkurencyjnej MŚP.

Projekt zostanie zrealizowany do końca grudnia 2021 r.

Marcin Twardokus