Węzeł integracyjny w Gołubiu już otwarty

W czwartek 26 października br. odbyła się uroczystość otwarcia węzła integracyjnego w Gołubiu wraz z trasami dojazdowymi. Gmina Stężyca jako pierwsza w województwie pomorskim zaprojektowała i ukończyła budowę węzła integracyjnego.

W uroczystości, która odbyła się przy stacji kolejowej w Gołubiu, udział wziął marszałek Mieczysław Struk.

 

fot. Michał Glaser 

W ramach inwestycji powstało blisko 13 km ścieżek wzdłuż dróg na odcinkach Stężyca – Gołubie, Gołubie – Szymbark – Wieżyca, Gołubie – Zgorzałe i Zgorzałe Stężyca. Powstał też parking samochodowy dla 23 pojazdów i wiata ze stojakami dla 96 rowerów w systemie „parkuj i jedź". Dzięki inwestycji powstała też wiata przystankowa PKS oraz toalety dla pasażerów, a także kładka stanowiąca punkt widokowy dla chcących podziwiać piękno okolicy.

 

fot. materiały prasowe Gminy Stężyca

 

W ramach projektu odbyła się kampania informacyjno-edukacyjna promująca transport zbiorowy i niezmotoryzowany polegająca na organizacji jednodniowego festynu rowerowego pn. "Dzień bez samochodu", z udziałem blisko 700 uczniów szkół w Stężycy, Szymbarku i Gołubiu oraz mieszkańcy gminy Stężyca. Uczestnicy kampanii otrzymali zestaw materiałów odblaskowych, w tym kamizeli i breloczki, zwiększające ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

fot. materiały prasowe Gminy Stężyca

 

Koszt budowy węzła integracyjnego w Gołubiu to blisko 6 mln zł, z czego 3,6 mln zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 – mechanizm ZIT.

 

Monika Grochulska