Vanem przez Unię. "Road Trip Project" w Polsce!

Luna z Madrytu (23 l.) i Achilleas z Aten (22 l.) to jedna z 4 par wybranych do udziału w projekcie „Road Trip", zainicjowanym przez Komisję Europejską. Celem przedsięwzięcia jest m.in. umożliwienie młodym Europejczykom przyjrzenie się z bliska projektom i inicjatywom realizowanym dzięki UE a dzięki temu zwiększenie świadomości o działaniach UE w regionach i zaangażowanie w nie mieszkańców.

Luna i Achilleas dotarli do Polski w czwartek 16 sierpnia. Zatrzymali się nad jeziorem Wigry, potem odwiedzą Lidzbark Warmiński, Gdańsk i jego okolice a na koniec odwiedzą Szczecin. Po drodze będą mieli możliwość zapoznania się z mieszkańcami i kulturą regionów: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Odwiedzą miejsca, w których realizowano projekty dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej. Głównym tematem trasy bałtyckiej jest "Historia". Swoimi przeżyciami podzielą się oni z tysiącami obserwujących w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube). Uczestnicy spotkają także legendarnego przywódcę „Solidarności" Lecha Wałęsę oraz aktywistę, samorządowca i nowoczesnego prezydenta miasta Słupska - Roberta Biedronia a także szczecińskich blogerów.

Luna i Achilleas rozpoczęli szlak bałtycki na kole podbiegunowym w Rovaniemi w Finlandii 28 lipca a swoją podróż zakończą 25 sierpnia w niemieckiej stolicy, w Berline.

Projekt „Road Trip" to inicjatywa stworzona przez Komisję Europejską aby dać młodym Europejczykom szansę bezpośredniego poznania tego, co UE reprezentuje i jakie działania podejmuje w terenie. To 12.000 km na 4 trasach: śródziemnomorskiej, atlantyckiej, naddunajskiej i bałtyckiej. Trasa bałtycka to ostatnia część tej wyjątkowej przygody, która rozpoczęła się wiosną w Atenach i stworzyła społeczność internetową z ponad 10.000 obserwujących. Do projektu „Road Trip", spośród 2000 kandydatów, wybrane zostały 4 pary podróżujących.

Jest to pierwsza edycja projektu. Na zakończenie uczestnicy stworzą alternatywny internetowy przewodnik: „99 rzeczy do zrobienia w Europie".

Szczegóły trasy bałtyckiej projektu „Road Trip" w Polsce:

  • czwartek, 16 sierpnia: Wigierski Park Narodowy;
  • piątek, 17 sierpnia: Zamek Biskupów Warmińskich, Lidzbark Warmiński;
  • poniedziałek, 20 sierpnia: rozmowa z Lechem Wałęsą, wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i na terenie stoczni, Gdańsk;
  • wtorek, 21 sierpnia: przechadzka z Robertem Biedroniem po Słupsku, jazda rowerem wzdłuż Bałtyku oraz wizyta w lokalnej fabryce (Fabryka słodyczy i Café Mistral) w Ustce;
  • środa, 22 sierpnia: Filharmonia Szczecińska i Centrum Dialogu Przełomy oraz przechadzka po Szczecinie z młodym lokalnym blogerem Pawłem Krzychem.

Szczegóły na:

Strona internetowa projektu: https://roadtriproject.eu/

Facebook: https://www.facebook.com/EUinmyregion/

Instagram: https://www.instagram.com/euinmyregion/

YouTube: https://www.youtube.com/user/RegioNetwork