Informacje o projekcie
Tytuł projektu Praca w Grupie
Beneficjent Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Społeczny
Miejsce realizacji Gdańsk
Całkowita wartość 1 498 464,00 zł
Dofinansowanie UE 1 423 540,80 zł

Opis projektu

Realizacja projektu  „Praca w Grupie” ma na celu poprawę funkcjonowania społeczno-zawodowego 100 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

Projekt realizowany jest w okresie 09.2016 -10.2018r. przez organizacje wyspecjalizowane
w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi (Fundacja FOSA) oraz z osobami
z niepełnosprawnością intelektualną (Stowarzyszenie Wspólnota Serc).

Działania projektowe realizowane są w 3 obszarach:

  1. Wsparcie społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną, formy wsparcia: Konsultacje diagnostyczne, społeczność terapeutyczna, psychoterapia grupowa, grupy umiejętności społecznych, treningi umiejętności psychospołecznych, terapia psychospołeczna, indywidualne konsultacje psychologiczne, prawne, Grupa Interwencyjno – Treningowa, aktywizujące zajęcia psychologiczne, arteterapia.

Wsparcie społeczne zogniskowane jest przede wszystkim na wyrównywanie deficytów związanych z zaburzeniami psychicznymi oraz na wspieranie procesu leczenia. Uczestnicy korzystają zarówno z zajęć indywidualnych jak i grupowych. Realizowane wsparcie ma charakter ściśle specjalistyczny (np. porady psychologiczne, treningi umiejętności) jak i aktywizujący (zajęcia psychologiczne, zajęcia arteterapeutyczne, wyjścia uspołeczniające). Istotnym obszarem wsparcia jest możliwość korzystania ze wsparcia interwenta (w ramach grupy interwencyjno-treningowej) oraz całodobowych dyżurów psychologicznych. Uczestnicy mają możliwość uzyskiwania wsparcia w sposób ciągły, zależnie od potrzeb. Mogą także zgłosić się ze swoimi trudnościami w każdej chwili (aspekt ten jest istotny ze względu na charakter grupy docelowej). Zespół merytoryczny regularnie uczestniczy w zebraniach oraz superwizjach zespołu. W ramach realizacji tego bloku wsparcia odbywają się także zajęcia z cyklu „Przemiany”, mające na celu integrację społeczną, zwiększenie pewności siebie uczestników, a także przemiany wyglądu fizycznego w celu zwiększenia swojej atrakcyjności na rynku pracy (np. współpraca

z wizażystką).

  1. Wsparcie zawodowe osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną, formy wsparcia: Konsultacje diagnostyczne, doradztwo zawodowe, treningi pracy, animacja pracy, kursy i szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje.

Uczestnicy korzystają z kompleksowego wsparcia zawodowego. Po diagnozie zrealizowanej przez doradcę zawodowego biorą udział w konsultacjach zawodowych oraz treningach pracy (treningi realizowane w środowisku, tj. trening poszukiwania pracy, udziału w rekrutacji, a także realizowane w ramach działań projektowych, np. trening komputerowy, kulinarny, Trening Umiejętności Zawodowych). Ponadto, swoje działania realizuje animator pracy, którego zadaniem jest pozyskiwanie do współpracy pracodawców oraz adekwatnych do oczekiwań i możliwości uczestników ofert pracy. Animator stanowi łącznik między pracodawcami i rynkiem pracy,

a uczestnikami. Część uczestników, celem podniesienia ich atrakcyjności na rynku pracy,
po diagnozie zawodowej ma możliwość zrealizowania kursu zawodowego adekwatnego do swoich potrzeb i profilu zawodowego.

  1. Wsparcie rodzin uczestników, formy wsparcia: Grupy wsparcia dla członków rodzin, animacja społeczna, konsultacje psychologiczne.

Rodziny oraz inne znaczące osoby korzystają ze wsparcia Zespołu oraz konsultacji psychologicznych. Oddziaływania te mają na celu pomoc tym osobom w procesie wspierania uczestników w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej.Uczestnicy wraz z rodzinami oraz najbliższym otoczeniem społecznym biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach i festynach (np. rozpoczęcie lata, festyny rodzinne), a także uroczystościach (jak śniadanie wielkanocne czy spotkanie wigilijne), a także w wydarzeniach mających na celu promocję oddziaływań projektowych oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zaburzeń psychicznych oraz zagrożenia wykluczeniem społecznym.

Oddziaływania projektu mają na celu aktywizację społeczną i zawodową, której ostatecznym efektem będzie znalezienie zatrudnienia przez uczestników projektu. Z uwagi na specyfikę potrzeb grupy docelowej duża część działań realizowana jest w obszarze społecznym oraz skierowana jest na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia uczestników oraz na ich aktywizację społeczną. Działania te są podstawą do dalszego wsparcia i rozwoju uczestników w obszarze zawodowym.

Pod koniec realizacji projektu zorganizowane zostanie wydarzenie – Forum Uczestników Projektu, które będzie okazją do podsumowania realizacji działań projektowych, a także podsumowania zmian i przebiegu wsparcia u poszczególnych uczestników. Wydarzenie to będzie także okazją do promowania korzyści płynących z realizacji tego typu wsparcia oraz zwiększenia świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb aktywności społecznej i zawodowej.

 

Galeria