Odnowienie trasy rowerowej R10 - odcinek Sopot

Tytuł projektu:

Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 - odcinek Sopot


Beneficjent:

Gmina Miasta Sopotu


Program:

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


Źródło finansowania z UE:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego


Miejsce realizacji :

Sopot


Całkowita wartość:

9 640 031,93 zł


Dofinansowanie UE:

3 821 308,66 zł


Opis projektu:

Gmina Miasta Sopotu dzięki współfinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 - 2020 realizuje projekt, którego przedmiotem jest odnowienie przebiegającej przez Sopot międzynarodowej trasy rowerowej R-10. Projekt ten stanowi element projektu strategicznego „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10, realizowanego przez gminy, przez które przebiega trasa.

Co i kiedy powstanie?

Przedmiotem projektu jest przebudowa i oznakowanie istniejących sopockich ścieżek rowerowych (o łącznej długości 3,41 km z istniejących 5,6 km, leżących w ciągu R-10), będących elementem międzynarodowej trasy rowerowej R-10:

- odcinek na Alei Niepodległości (w tym odcinek w ul. Haffnera),

 - odcinek na Al. F. Mamuszki,

 - odcinek na Al. Wojska Polskiego w Sopocie (na odcinku od Molo do granicy z Gdańskiem).

Zmodernizowana infrastruktura wzbogacona będzie o 4 nowe miejsca parkingowe dedykowane użytkownikom trasy R-10 oraz o stosowne oznakowanie, umożliwiające użytkownikom (rowerzystom) łatwy dostęp do atrakcji turystycznych (w tym kulturowych i przyrodniczych) zlokalizowanych na terenie Sopotu.

Projekt jest już w trakcie realizacji, a całość działań powinna zostać zakończona w roku 2020.

Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-10 – gdzie przebiega?

Trasa R-10, znana także jako Euro Velo 10 przebiega dookoła Morza Bałtyckiego, przecinając 9 państw. Długość trasy przekracza 8000 km. W Polsce przebiega przez województwo pomorskie i zachodniopomorskie. Na terenie Sopotu trasa przebiega ulicami: Al. Niepodległości, ul. Haffnera, ul. Powstańców Warszawy, Al. Mamuszki, Al. Wojska Polskiego. Dzięki przebiegowi łączącemu Gdynię, Sopot i Gdańsk jest główną trasą tranzytową i rekreacyjną w Trójmieście.

Korzyści dla rowerzystów

Najważniejsza korzyścią z przebudowy trasy jest poprawa jej standardu – na wielu odcinkach nawierzchnia trasy była już wyeksploatowana. Trasa zostanie także poszerzona, co jest niezwykle istotne przy tak dużym natężeniu ruchu (ponad 5000 rowerów na dobę). Przy trasie powstaną 4 miejsca wypoczynku, zlokalizowane w atrakcyjnych turystycznie i wypoczynkowo miejscach, a oznakowanie trasy i odsyłacze do atrakcji pozwolą odnaleźć się turystom spoza Trójmiasta. Całość trasy budowana jest zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami – tylko tak wysoka jakość pozwala na certyfikację trasy marką Euro Velo.

Foto: materiały Gminy Miasta Sopotu