Informacje o projekcie
Tytuł projektu Poprawa jakości oferty inwestycyjnej regionu.
Beneficjent Agencja Rozwoju Pomorza
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Województwo pomorskie
Całkowita wartość 90 221 924,14 zł.
Dofinansowanie UE 76 187 308,76 zł.

Opis projektu

Celem projektu jest poprawa jakości oferty inwestycyjnej regionu (co wpłynie korzystnie na rynek pracy i wzrost powiązań gospodarczych pomiędzy firmami, w tym firmami z sektora MŚP), a przedmiotem rozwój systemu obsługi inwestorów, poprzez wdrożenie narzędzi wsparcia inwestycji, w tym:

  1. Uruchomienie funduszu dysponującego środkami na rzecz przygotowania terenów inwestycyjnych.
  2. Stworzenie systemu zachęt inwestycyjnych (w tym uruchomienie szkoleń oraz programu związanego z relokacją pracowników, wsparcie w procesie rejestracji firmy, oferowanie powierzchni tymczasowych nowym podmiotom) oraz promocję inwestycyjną regionu (w tym m.in. udział w wydarzeniach gospodarczych, zaangażowanie obecnych w regionie inwestorów do jego promocji, itp.)i obsługę projektów inwestycyjnych (zbieranie, przetwarzanie danych, opracowywanie raportów, obsługa wizyt inwestorów w regionie).

Opis zakresu Projektu i planowanych działań

Przedmiotem projektu jest rozwój systemu obsługi nowych i działających już w regionie inwestorów (w tym obsługi przed- i poinwestycyjnej), głównie z sektora MŚP, poprzez wdrożenie narzędzi wsparcia projektów inwestycyjnych, szczególnie projektów z zakresu inteligentnych specjalizacji oraz branż o największym potencjale rozwoju. Projekt, jako całość obejmuje swym oddziaływaniem całym obszar województwa.
W ramach projektu przewiduje się następujące działania:

  1. Uruchomienie regionalnego funduszu dysponującego środkami na rzecz przygotowania (w tym uzbrojenia) terenów inwestycyjnych w województwie pomorskim. Proces ten miałby objąć uzbrojenie pewnej ilości indywidualnych terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni około 16 ha.
  2. Stworzenie systemu zachęt inwestycyjnych opierającego się na organizacji szkoleń podnoszących kwalifikacje osób dostępnych na rynku pracy, których kompetencje są niedostosowane do potrzeb pracodawców i udzielaniu stypendiów relokacyjnych osobom posiadającym poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje, a mieszkającym na stałe poza województwem. Efektem działań skierowanych do pracowników będzie wsparcie udzielone minimum 1000 osobom co wzmocni lokalny rynek pracy i pośrednio wpłynie na pozycję lokalnych firm, m.in. z sektora MŚP.

Dodatkowo inwestorzy otrzymają wsparcie polegające m.in. na dostarczaniu informacji, organizowaniu wizyt w regionie, umawianiu spotkań referencyjnych, a po podjęciu decyzji o inwestycji wsparcie w postaci opieki poinwestycyjnej. Rozważana jest także pomoc w procesie rejestracji firm rozpoczynających swoją działalność na Pomorzu i oferowanie tymczasowej powierzchni biurowej nowym inwestorom (na okres do 3 miesięcy). Decyzję o wdrożeniu obu wspomnianych narzędzi Wnioskodawca podejmie na późniejszym etapie realizacji wniosku. Efektem działań skierowanych do przedsiębiorców będzie wsparcie udzielone minimum 850 firmom (niefinansowe w postaci obsługi inwestycyjnej na etapie podejmowania decyzji, a także później w ramach opieki poinwestycyjnej).
W ramach projektu będzie prowadzona też promocja inwestycyjna regionu (np. udział w targach, konferencjach, misjach gospodarczych, zaangażowanie obecnych w regionie inwestorów do jego promowania, organizację w regionie wydarzeń o charakterze gospodarczym) skierowana do określonych grup docelowych, w ramach określonych branż i na określonych rynkach.

Celem głównym jest poprawa jakości oferty inwestycyjnej regionu, skutkująca realizacją w regionie projektów inwestycyjnych i reinwestycyjnych w branżach o największym potencjale, co wpłynie korzystnie na rynek pracy i wzrost powiązań gospodarczych pomiędzy firmami, w tym z sektora MŚP, poprawiając ich pozycję konkurencyjną. Na cel główny projektu składają się 3 cele szczegółowe:

  1. Realizacje instrumentu ,,małych grantów”. Instrument ten zakłada wsparcie co najmniej 13 przedsiębiorców z sektora MŚP, celem całościowego uzbrojenia około 16 ha terenów przeznaczonych pod działalność produkcyjną i/lub magazynową w tym wsparcie budowy obiektów produkcyjnych i magazynowych. Poprzez instrument małych grantów ARP S.A. planuje aktywizować gospodarczo nowe tereny inwestycyjne poprzez udzielenie grantów w wysokości do 200 000,00 Euro.
  2. Stworzenie spójnego systemu zachęt inwestycyjnych opierającego się na 3 elementach:
  • Organizacja wraz z przedsiębiorcami systemu szkoleń będących bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie płynące z rynku;
  • Udzielanie stypendiów relokacyjnych osobom posiadającym poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje, a mieszkających na stałe poza województwem – stypendia stanowić będą narzędzie, szczególnie przydatne dla MŚP.
  • Ułatwieniach dla inwestorów na wstępnym etapie inwestycyjnym np.: zabezpieczenie biura tymczasowego lub umożliwienie rejestracji spółki–ze względu na swą specyfikę narzędzia te będą miały szczególną wartość dla firm z sektora MŚP
  1. Realizacja działań promocyjnych skierowanych do określonych grup docelowych, w ramach określonych branż i na określonych rynkach. Intensywna działalność promocyjna połączona z oferowanymi zachętami wpłynie na zwiększenie zainteresowania regionem wśród potencjalnych inwestorów. W efekcie liczba obsłużonych projektów inwestycyjnych wyniesie minimum 600. Powyższe skutkować będzie nowymi inwestycjami w regionie, w ramach których inwestorzy zadeklarują stworzenie minimum 5000 miejsc pracy.