Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali 11 umów o dofinansowanie projektów z Programu Regionalnego Województwa Pomorskiego, których efektem będzie kompleksowa termomodernizacja budynków publicznych, m.in. szkół i urzędów, będących własnością gmin: Stegna, Somonino, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki, miast: Tczew, Hel i Puck, a także powiatów wejherowskiego oraz gdańskiego. Miasto Gdynia zmodernizuje komunalne budynki mieszkalne.

 

 

Smog, efekt cieplarniany i… wysokie koszty ogrzewania, to wyzwania nie tylko dla samorządów, ale i wielu mieszkańców Pomorza. Dzięki modernizacji energetycznej 30 budynków użyteczności publicznej i 23 wielorodzinnych budynków komunalnych zużycie energii zmniejszy się o ponad 17 mln kWh na rok, a 623 pomorskim gospodarstwom domowym polepszy się jakość mieszkania. Dzięki remontowi budynków i podłączeniu ich do ogrzewania miejskiego czy instalacji Centralnego Ogrzewania będzie możliwość także ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o blisko 6 tys. ton równoważnika CO2 na rok i niezdrowego dymu z kominów. Wymiana okien, drzwi, grzejników i docieplenie ścian oraz dachów zmniejszy zużycie ciepła potrzebnego do ogrzania budynków, co pozwoli mieszkańcom zaoszczędzić na rachunkach.

Pierwsze budynki zostaną wyremontowane do listopada 2017 roku (gmina Pruszcz Gdański), a wszystkie 53 zmodernizowane nieruchomości zostaną oddane do użytku do końca 2020 roku.

Łączna wartość 11 projektów to prawie 57 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 34 mln zł.

Podpisanie umów z dziesięcioma wnioskodawcami, gminami: Stegna, Somonino, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki, miastami: Tczew, Hel i Puck, a także powiatami wejherowskim oraz gdańskim odbyło się 27 kwietnia 2017 r. w Gdańsku w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zobacz opisy projektów i wartości podpisanych umów

Natomiast 28 kwietnia, w Urzędzie Miasta Gdyni marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowę z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Miasta Gdyni, o dofinansowanie największego spośród wszystkich jedenastu projektów, dzięki któremu zostanie zmodernizowanych energetycznie 14 wielorodzinnych budynków komunalnych zlokalizowanych w Gdyni na ulicach: Zielonej 32 A i B, Wójta Radtkego 44, Ujejskiego 23, Zamenhofa 9 i 13, Opata Hackiego 31, Dickmana 38, Chwarznieńskiej 6 i 8, Kołłątaja 44, Kalksztajnów 3 i 11 oraz Wileńskiej 93. Zobacz opis projektu i wartość podpisanej umowy

 

 

To kolejne podpisane umowy na projekty realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), partnerstwa samorządów trójmiasta oraz 58 gmin funkcjonalnie z nimi powiązanych, które wskazują do realizacji projekty ważne dla rozwoju metropolii. Związek ZIT coraz szybciej podpisuje umowy. W tym tygodniu podpisano ich 19.